Tento dotaz mě vždy dostane…

Existuje jeden dotaz, který ke mně z času na čas připluje a vždy mě dostane.

Je to táto věta: A to jako jenom cvičíš Pilates?

Slovíčko jenom je přitom vždy rádoby nenápadně zdůrazněné i když celá táto věta je na těch několika písmenech postavená.

Skrývá se za ní následující představa: takže milá Martino, ty vlastně nic moc neděláš a když už nevíš, co se sebou (manikúra je hotová, vlasy vyfoukané, protivráskové masky a pravidelné botoxy aplikované…:o), předvádíš nějakým ženským jak cvičit Pilates, což vlastně asi není nějaká věda, a to je tak to, co jako děláš, že?

V minulosti jsem vždy měla chuť vysvětlovat, že to tak vůbec není, vytahovala jsem svůj diář, popisovala komplikované zdravotní indikace mých klientů, absolvované semináře ….

Dnes už ne!

Dnes se jenom spokojeně usměju a odvětím, že to není jediná věc, které se věnuji, ale dál už nic nerozvádím a nepopisuji. Řeknu si: co koho do toho…

Ale, já jsme ze své podstaty člověk velice sdílný a komunikativní a ráda se dělím o své zážitky, obzvlášť ty, které mě naplňují…

Existuje jedna věc, které se věnuji, když „jenom“ necvičím Pilates.

Je to něco, co je pro mě důležité, co se snažím nevynechat a nezanedbat, co mě naplňuje a i když to je někdy skutečně náročné, mé komunikativní já, to baví.

Je to toto místo:

logo-hospic_dobreho_pastyre

 

Už druhým rokem působím v hospici Dobrého pastýře v Čerčanech jako dobrovolník.

Když jsem s dobrovolničením v hospici začínala, hodně lidí z mého nejbližšího okolí mě odrazovalo s tím, že potkávání s lidmi, kteří jsou ve finální fázi svého života, často v bolestech a neovládající své tělo, nebude nic příjemné.

Za jejich obavami byla snaha chránit mě. Já sama jsem se nikdy nepovažovala za nějakého tvrďase, jsem citlivá a rozpláče mě i dobře naformulovaná výzvy z pořadu Chcete mě? (ve kterém se nabízejí zvířátka z útulků)…

Kromě citlivosti mi ale do vínka byly nadělené i houževnaté a tvrdohlavé geny a některé věci si prostě musím zkusit sama na sobě, děj se co děj…

Doma jsem všem obávajícím se vysvětlila, že jejich strachy nejenom chápu, ale dokonce je sdílím! Bojím se možná ještě víc, než oni, ale nenechám se odradit a zkusím to.

Cítila jsem, že když se sama nemám nechat převálcovat vlastními pocity z kontaktu s umírajícími, nesmí mi chybět jedna důležitá opora.

Opora = Pokora

Pokora je to, co mi pomohlo a stále pomáhá chodit pravidelně do hospice a být tam svojí přítomností, milým slovem a někdy i pohlazením a podržením za ruku opravdu NÁPOMOCNÁ.

Chce to neklást na sebe velké nároky a brát kontakt s umírajícím krůček po krůčku. Nevytyčovat si žádné cíle a akceptovat události tak, jak přijdou.

Chce to upozaďovat sebe a do popředí pustit TOHO DRUHÉHO. Mluvit o tom, co ho baví, sdílet to, co ho trápí. Mlčet, když mu není do řeči a smát se, když mu v očích hrají veselé ohníčky. Těšit se, když se ho podaří dobře naladit, ale tu jeho radost pustit na první místo.

hospic

Po cestě domů z hospice na mě vždy sedá zádumčivá nálada.

Mívám chuť se alespoň na chvilku zastavit a sledovat, jak věci plynou. Jak mají svůj začátek i konec, stejně jako naše životy. Jak se mění a některé změny jsou elegantní, plynulé a krásné a jiné bolestné, pokřivené a trpké.

Myslím, že většinu bolestivých událostí vyhojí pokora. Ti zbývající jsou prostě nezhojitelné….

A když tu pokoru najdete v hospici, odrazu zjistíte, že se začíná objevovat i u vás doma.

Takže když JENOM necvičím Pilates, pracuji na tom, aby se mi do života vkrádala pokora…. 🙂

 

Martina Bosáková
Jsem expert na cvičení Pilates. Učím lidi, jak správně cvičit, aby se se cítili skvěle ve svém zdravém těle. Můj příběh najdete zde >> Jsem autorkou videí s lekcemi Pilates Videa Pilates >> Ráda se s Vámi potkám také na facebooku >>
Komentáře
  • Stáhněte si eBook zdarma – 5 výchozích pozic – klíč k správnému provedení cviků nejenom v Pilates

    Zjistěte, jak se správně nastavit do výchozích pozic, aby Vaše cvičení bylo opravdu efektivní!

  • Zacvičte si!

    6 Pilates cviků na podložce, které Vám protáhnou záda a zaposilují břicho.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky